piątek, 31 marca 2017

Śpiewamy o Wiśle

Nadchodzi kolejny tydzień realizacji zadań projektowych → harmonogram

Co będzie się działo?
Rozśpiewamy niektóre lekcje i wybraną przerwę!
Nauczymy Was śpiewać o Wiśle
Piosenka "Nasza Wisła" to kolejna propozycja
MelodiaTekst
i
Płynie Wisła, płynie - karaoke

Powtórzymy także piosenkę,
która stała się przebojem Wiślanej nocy
i była śpiewana podczas "Śpiewającej przerwy".



czwartek, 30 marca 2017

W Kazimierzu z fizyką za pan brat...

Kazimierz Dolny to nie tylko zamek, góra Trzech Krzyży, Rynek i przepiękna promenada wzdłuż Wisły. Będąc na wycieczce trafiliśmy na bardzo ciekawe miejsce - Park Rozrywki "Z fizyką za pan brat". Jest to interaktywna ekspozycja, która przybliżyła nam prawa fizyki. Mogliśmy najpierw poznać doświadczenia, a później sami je wykonywać na wybranych przyrządach.  Robiliśmy wir wodny, elektryzowaliśmy Weronikę, mogliśmy sprawdzić jak drży powietrze w pobliżu gongu, byliśmy też we wnętrzu kalejdoskopu. Park Rozrywki składa się z dwóch sal, w których znajduje się wiele przyrządów do wykonywania różnych doświadczeń fizycznych. Gorąco polecamy to miejsce!

Aby włączyć dźwięk podczas pokazu zdjęć kliknij w głośnik

środa, 29 marca 2017

Nad Wisłą w Janowcu i Kazimierzu...

W wąwozie lessowym
zdjęcie własne CC BY
25 - 26 III uczestnicy szkolnego koła turystyczno - krajoznawczego wybrali się na wycieczkę do miast położonych na skarpie wiślanej. Byliśmy w Janowcu i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pisaliśmy już o tym na blogu → TUTAJ. Jedna z uczestniczek turystycznej eskapady - Kamila Gerc z klasy IV c zamieściła krótką relację na klasowym blogu swojej klasy. → Przeczytaj
Podczas wycieczki

poniedziałek, 27 marca 2017

Wiślany quiz w świetlicy szkolnej

W pierwszych dniach marca w świetlicy w klasie III c przeprowadzony został QUIZ ze znajomości legend wiślanych. Było to działanie związane z realizacją zadania w ramach projektu "Wisłą przez Polskę...". Pomysł opracowania quizu pojawił się jako następstwo przeczytanych przez dzieci legend o Wiśle. Autorką quizu była p. Marlena Pinkowska - nauczyciel świetlicy. Quiz został podzielony na 5 części, każda z nich dotyczyła oddzielnej legendy: "Legenda o postaniu Wisły", "Legenda o warszawskiej syrence", "Legenda o smoku wawelskim", "Jak powstała nazwa Toruń?", Legenda o toruńskich piernikach". Maksymalna ilość punktów jaką można było uzyskać wynosiła 37. Uczniowie klasy III c przystępując do quizu wykazali się ogromnym zaangażowaniem. W quizie wzięło udział 18 osób. Wiedza uczniów klasy III c na temat legend była bardzo wysoka.
Zwycięzcami zostali:
I miejsce - Szymon Wigier i Janek Piasecki
II miejsce - Olena Zając i Karolina Hołyś
Wkrótce zwycięzcom zostaną wręczone dyplomy oraz nagrody książkowe.
                                             
                                                                                                  Gratulujemy :-)



Dzień Wisły wkrótce...

Wkrótce w naszej szkole zorganizujemy Dzień Wisły i wiślanej piosenki. Obowiązkowym elementem stroju w tym dniu będzie wiślana korona. Warto już dziś ją sobie przygotować.
Szablon znajdziecie → TUTAJ

piątek, 24 marca 2017

Godzina dla Wisły

Weź udział w symbolicznej koronacji Wisły
w sobotę 25 III o godzinie 12.00
pod pomnikiem Syrenki nad Wisłą.
Wspólnie zawalczmy o ochronę naszej polskiej rzeki !!!
Więcej na ten temat → TUTAJ

Koniecznie podpisz petycję w obronie WisłyPETYCJA

Odkryj oblicze królowej polskich rzek → Zanurz się w Wiśle

Śpiewająca przerwa

W piątek na jednej z przerw między lekcjami zorganizowaliśmy śpiewającą przerwę. Śpiewaliśmy o Wiśle. Niektórzy uczniowie dobrze już znali tę piosenkę, bowiem podczas "Wiślanej nocy" wielokrotnie ją śpiewaliśmy. Na początku śpiewającej przerwy była nas niewielką grupka, jednak po chwili dołączyli uczniowie klas starszych.



Posłuchajcie jak śpiewamy o Wiśle :-) Najpierw w mniejszej grupie...


Po chwili w dużo większej!

Nagrania włąsne, standardowa licencja youtube

czwartek, 23 marca 2017

Zajęcia świetlicowe nad Wisłą...

Na spacer ornitologiczny nad Wisłę wybrała się grupa dzieci z klas II a, III a i III b. Zajęcia te odbyły się w ramach zajęć świetlicowych. Organizatorem była p.Urszula Kukuć i p.Natalia Krasucka-Dadun. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska dolinę rzeki i poobserwować nadwiślańską przyrodę.





Spacery ornitologiczne nad Wisłą

Trwają spacery ornitologiczne nad Wisłą. Pisaliśmy o nich TUTAJ
Kilka klas wzięło już w nich udział. Uczniowie obserwowali dolinę Wisły, tropy zwierząt żyjących nad rzeką no i oczywiście ptaki. Podczas zajęć w terenie można było zobaczyć kaczki krzyżówki, kormorany, nurogęsi, wrony siwe, sikory. Słyszeliśmy także dzięcioła, oglądaliśmy ślady bobrowych zębów na pniu drzewa. Pani ornitolog ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków mówiła bardzo ciekawie o ptasich zwyczajach.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wycieczki uczniów klasy IV b →
i uczniów klasy IV c → poniżej

środa, 15 marca 2017

Wiślana familiada!

To wydarzenie projektowe miało miejsce w świetlicy szkolnej. Inicjatorką była p. Marlena Pinkowska - nauczyciel świetlicy. Opracowała ona Quiz wiślany sprawdzający znajomość legend związanych z Wisłą oraz przeprowadziła Familiadę "Legendy wiślane".
Jak przebiegała zabawa?
Dzieci podzieliły się na dwie drużyny. Dziewczynki utworzyły DRUŻYNĘ ŻUKÓW, a chłopcy DRUŻYNĘ PINGWINÓW. Dzieci, które nie były w składach drużyn trzymały litery tworzące hasło. Drużyny odpowiadały na pytania dotyczące legend wiślanych. Gra miała dwie rundy. W pierwszej zwyciężyła DRUŻYNA PINGWINÓW uzyskując 324 punkty, w drugiej rundzie DRUŻYNA ŻUKÓW uzyskując 316 punktów. W toczonej rozgrywce wygrywała ta drużyna, która jako pierwsza przekroczyła sumę 300 punktów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przygotowanych w aplikacji Kizoa
Kliknij w głośnik aby włączyć muzykę

Zdjęcia: Marlena Pinkowska

sobota, 11 marca 2017

O Wiśle nocą...

Noc z 10 na 11 III grupa aktywnych uczniów wraz z nauczycielami
spędziła wiślaną noc nad Wisłą i w szkole.

Rozpoczęliśmy od wycieczki "Na spotkanie z Syrenką". Udaliśmy się więc w kierunku metra i pojechaliśmy nad Wisłę. Syrenka na tle Mostu Świętokrzyskiego prezentowała się wspaniale. Był czas na zdjęcia i podziwianie panoramy nadwiślańskiej. Następnie przeszliśmy na Most Świętokrzyski aby obserwować nurt Wisły i może coś jeszcze...
No i udało się! Dziewczynki z klasy III c wypatrzyły w rzece dwa pływające bobry. Zwierzęta poruszały się żwawo przy prawym brzegu Wisły. Widać było, że jest to stałe miejsce ich bytowania, ponieważ właśnie tam rozpoczęły budowę swego siedliska, czyli żeremia. Zachwytom nie było końca. Dłuższą chwilę wszyscy patrzyliśmy jak bobry kąpią się w rzece, jak do siebie podpływają i odpływają. Następnie przeszliśmy na Bulwary Wiślane, by jeszcze chwilę poobserwować Wisłę. Następnie wróciliśmy do szkoły i tam rozpoczęły się kolejne atrakcje wiślanej nocy.
Co robiliśmy? śpiewaliśmy wiślane piosenki, było karaoke, pracowaliśmy w zespołach wykonując zadania → na skojarzenia, układania wiślanych ryb zgodnie z alfabetem, kolorowania ryb, układania puzzli tematycznych, budowania koryta Wisły. Drużyna Białej i Czarnej Wisełki brała udział w wyścigach, przebieraliśmy się za postacie z wylosowanych legend wiślanych. Był też czas na zadania logiczne i łamigłówki. Kolejne zespoły musiały w grupach ustalić strategię przepłynięcia od źródła do ujścia, a następnie podczas biegu zaznaczyć tę drogę na przygotowanym labiryncie. Starsi uczniowie otrzymali zadania rozszyfrowania ukrytej nazwy. Jak widać atrakcji była cała moc!!! Na zakończenie krótka bajka muzyczna i udanie się na spoczynek. Niektórym zajęło to baaardzo dużo czasu! Wybiła 1.45, a tu niektóre oczy bardzo szeroko otwarte. Potem chwila ciszy /do 4.00/ i powstawały Nocne Marki. Jak widać na nocne szaleństwo też był czas :) Najważniejsze, że wszyscy świetnie bawili się. Do zobaczenia na być może kolejnej nocy w szkole :)

Zapraszamy do obejrzenia pokazów zdjęć ze szkolnej Nocy Wiślanej...
Aby włączyć muzykę, kliknij w głośnik!



Na spotkanie z Syrenką - Kizoa Movie - Video - Slideshow Maker

"Zbudujmy sobie Wisłę..." - budujemy w grupach


Zbudujmy sobie Wisłę... - Kizoa Movie - Video - Slideshow Maker

Jak minęła nam Noc wiślana?

niedziela, 5 marca 2017

Ruszamy nad Wisłę do ...

Szkolne Koło Turystyczno - Krajoznawcze
zaprasza wszystkich chętnych uczniów
do udziału w wycieczce
"Janowiec i Kazimierz - miasta na skarpie wiślanej..."

Wycieczka zorganizowana jest w związku z realizacją szkolnego projektu edukacyjnego
"Wisłą przez Polskę, czyli poznajemy królową polskich rzek"

Szczegóły na temat wyjazdu → TUTAJ

Śpiewamy o Wiśle...

Rozpoczynamy "Tydzień nadwiślańskiej piosenki"

W najbliższym tygodniu będziemy śpiewać o Wiśle.
Postaramy się rozśpiewać całą szkołę!
Zorganizujemy "Przerwę z piosenką wiślaną", a także w ramach współpracy między klasami będziemy uczyć innych śpiewać o Wiśle.

6 - 10 III i 3 - 7 IV

Chętni mogą spróbować już teraz :) Teksty i melodia poniżej :)

Piosenka Nasza Wisła   Tekst piosenki
 Piosenka Bajka o Hucie         Tekst piosenki     Podkład muzyczny do piosenki

środa, 1 marca 2017

Rozpoczynamy spacery ornitologiczne

W ramach realizacji zadań projektowych uczniowie wraz z wychowawcami będą uczestniczyć w spacerach ornitologicznych nad Wisłą. Pierwsza wycieczka już 6 III, wezmą w niej udział uczniowie klasy IV c. Spacery ornitologiczne organizuje Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków. Obserwacje ptaków nad Wisłą prowadzą ornitolodzy w ramach  III edycji projektu "Skarby Warszawskiej Przyrody" dofinansowanego przez Biuro Edukacji m. st. Warszawa.

Aby klasa mogła wziąć udział w takiej zielonej lekcji
wychowawca zgłasza udział dzieci pisząc maila do organizatora.
Szczegóły → TUTAJ